TCOE Home Page
Tulare County Regional Science Olympiad
2009
Home
Registration
Forms

Q & A
General Information
& Rules
Membership
Information
Schedules &
Updates


2008 Division A Results

Overall Team Winners
Place School
1st place George McCann School
2nd place Golden Valley Elementary School
3rd place Oak Grove Elementary School
4th place Hurley Elementary School
5th place Palm Elementary School
6th place Palm Elementary School
Individual Event Winners
Event 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
Barge Building George McCann Castle Rock Black Fairview White Castle Rock Blue
Boggle Science Golden Valley Yellow Castle Rock Black Oak Grove Maple
Circuit Wizardry Royal Oaks White Hurley White George McCann Crowley Blue
Don't Bug Me Hurley White Castle Rock Blue Palm Black Sundale
Can Race George McCann Royal Oaks Green Fairview White Freedom
Crossword Science Golden Valley Yellow Golden Valley Yellow Linwood Royal Oaks Green
Mystery Architecture Oak Grove George McCann Golden Valley Purple Castle Rock Blue
Naked Egg Drop Maple Fairview Black Palm Black Cutler Blue
Pentathlon Golden Valley Purple Hurley White Hurley Red Oak Grove
Picture This Palm Purple George McCann Golden Valley Yellow Linwood
Reflection Relay Castle Rock Black Palm Green Palm Purple Palm Black
Rock Hound Palm White George McCann Palm Orange Palm Purple
Solar Collector Royal Oaks White Royal Oaks Green Hurley White George McCann
Tennis Ball Catapult Palm Purple Sundale Cottonwd Creek Black Oak Grove
Water Rockets Hurley White Golden Valley Yellow Castle Rock Blue George McCann
Write It / Do It George McCann Hurley Red Crowley Black Fairview Black


2008 Division B Results

Overall Team Winners
Place School
1st place Green Acres Middle School - Blue Team
2nd place Palo Verde Union Elementary School - Black Team
3rd place St. Aloysius School - Black Team
4th place Green Acres Middle School - Black Team
5th place Green Acres Middle School - Red Team
6th place Valley Oak Middle School - Black Team
Individual Event Winners
Event 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
Amphibians & Reptiles St. Aloysius White Valley Oak Palo Verde Black Green Acres Blue
Anatomy St. Aloysius White St. Aloysius Black Green Acres Blue Green Acres Red
Balloon Launch Glider Palo Verde Black St. Aloysius White St. Aloysius Black Green Acres Red
Bio Process Lab Palo Verde Black Green Acres Blue Valley Oak Green Acres Red
Crave the Wave Green Acres Blue St. Aloysius White Green Acres Red Divisadero White
Disease Detective Green Acres Blue Green Acres Green Green Acres Red Green Acres Black
Ecology Green Acres Black Green Acres Blue Valley Oak Palo Verde Black
Food Science Green Acres Blue Green Acres Black Green Acres Green Green Acres Red
Meteorology Palo Verde Black Green Acres Blue Green Acres Red St. Aloysius White
Metric Mastery Green Acres Blue St. Aloysius White El Monte Black Valley Oak
Mystery Architecture Green Acres Blue Divisadero Maroon St. Aloysius White Valley Oak
Oceanography Palo Verde Black Green Acres Black St. Aloysius White St. Aloysius Black
Reach for the Stars Green Acres Blue Green Acres Red Green Acres Black St. Aloysius Black
Road Scholar Green Acres Black Green Acres Blue Palo Verde Black Green Acres Red
Robo Cross Green Acres Black Green Acres Blue St. Aloysius White Palo Verde Black
Rocks & Minerals Palo Verde Black Green Acres Blue Green Acres Red St. Aloysius Black
Science Crime
Busters
Valley Oak Palo Verde Black Green Acres Blue Green Acres Black
Science Word Green Acres Blue El Monte Black Valley Oak St. Aloysius White
Scrambler St. Aloysius White Palo Verde Black Green Acres Blue St. Aloysius Black
Simple Machines Green Acres Blue Valley Oak Green Acres Red Green Acres Black
Tower Building Divisadero Maroon Green Acres Blue Palo Verde Black Green Acres Black
Trajectory Palo Verde Black Green Acres Green Divisadero White Green Acres Blue
Write It / Do It El Monte Black Valley Oak Palo Verde Black Green Acres Green


2008 Division C Results
Overall Team Winners
Place School
1st place Redwood High School - Blue Team
2nd place Farmersville High School - Blue Team
3rd place Exeter Union High School - Blue Team
4th place Farmersville High School - Silver Team
5th place Redwood High School - White Team
6th place Mt. Whitney High School
Individual Event Winners
Event 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
Astronomy Farmersville Blue Exeter Blue Tulare Western Redwood Blue
Boomilever Farmersville Blue Redwood Blue Farmersville Silver Redwood White
Cell Biology Redwood Blue Golden West Exeter Blue Farmersville Blue
Chemistry Lab Exeter Blue Farmersville Blue Exeter Black Tulare Union
Circuit Lab Golden West Exeter Blue Mt. Whitney Redwood Blue
Disease Detective Redwood Blue Farmersville Blue Redwood White Exeter Blue
Ecology Redwood Blue Tulare Union Golden West Mt. Whitney
Electric Vehicle Redwood Blue Tulare Western Exeter Blue Farmersville Silver
Experimental Design Exeter Blue Mt. Whitney Redwood White Redwood Blue
Fermi Questions Exeter Blue Farmersville Blue Tulare Union Redwood White
Five Star Science Redwood Blue Tulare Western Exeter Blue Farmersville Blue
Food Science Redwood Blue Farmersville Blue Exeter Blue Farmersville Silver
Forensics Redwood Blue Farmersville Blue Tulare Western Exeter Black
Health Science Golden West Exeter Blue Tulare Union Redwood White
Herpetology Exeter Blue Golden West Tulare Western Exeter Black
Oceanography Mt. Whitney Redwood Blue Tulare Western Tulare Union
Physics Lab Golden West Redwood Blue Farmersville Blue Exeter Blue
Remote Sensing Exeter Blue Farmersville Blue Exeter Black Tulare Union
Robot Ramble Redwood Blue Farmersville Blue Tulare Western Farmersville Silver
Rocks & Minerals Tulare Western Exeter Blue Redwood White Golden West
Sounds of Music Exeter Blue Farmersville Blue Redwood White Redwood Blue
Wright Stuff Farmersville Blue Redwood Blue Golden West Redwood White
Write It / Do It Farmersville Silver Redwood Blue Exeter Blue Mt. Whitney